Muzej krapinskih neandertalaca, jedan od najsuvremenijih hrvatskih muzeja, otvoren je na današnji dan, prije 14 godina. Grad Krapinu, koji inače broji oko 12 000 stanovnika, toga je dana posjetilo oko 8 000 ljudi! Autori projekta i realizacije danas jednog od najposjećenijih hrvatskih muzeja su paleontolog Jakov Radovčić i arhitekt Željko Kovačić, a projekt je realiziran u međunarodnoj suradnji s brojnim stručnjacima, umjetnicima i institucijama. Izgradnja i cjelokupna realizacija financirana je proračunskim sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, a projekt je potpomagao i Grad Krapina.
Muzej s jedinstvenim lokalitetom, nalazištem krapinskog pračovjeka Hušnjakovo gdje je pronađena najveća i najbogatija zbirka fosilnih kostiju neandertalaca na svijetu, i danas uvelike privlači pažnju javnosti. To potvrđuje i veliki broj posjetitelja koji svake godine, uz obilazak stalnog postava i Nalazišta, imaju priliku razgledati i brojne izložbe te sudjelovati u različitim edukativnim programima. Muzej je tijekom 14 godina njegova postojanja posjetilo preko milijun i 300 tisuća posjetitelja, među kojima su najbrojniji oni najmlađi, djeca koja dolaze u sklopu školskog izleta ili sa svojim obiteljima.
O važnosti krapinskog muzeja i Nalazišta Hušnjakovo svjedoče i brojne nagrade i priznanja među kojima se ističe Oznaka europske baštine koju Muzej s ponosom nosi već 8 godina te prva nagrada u kategoriji arheoloških nalazišta i muzeja i prestižna nagrada „Big SEE!“ u kategoriji „Tourism Design Award“ koja mu je dodijeljena prošle godine.
Muzej krapinskih neandertalaca i nakon 14 godina sjaji te ne gubi na svojoj atraktivnosti zbog brojnih ulaganja realiziranih prošle godine, među kojima se ističe osuvremenjivanje i postavljanje novih multimedijalnih instalacija, ali i zbog organizacije brojnih aktivnosti i događanja.
Uz istaknutu međumuzejsku suradnju, ali i međunarodnu djelatnost Muzeja kao člana mreže Ice Age Europe i mreže koja okuplja nositelje Oznake europske baštine, Muzej ima važnu ulogu i u razvoju lokalne zajednice te je s vremenom postao mjesto okupljanja i druženja njezinih stanovnika, osobito onih najmlađih.