„Kneippova zgrada: svjedok vremena od otkrića na Hušnjakovu brdu do danas“

U Muzeju krapinskih neandertalaca, u prostoru stare muzejske zgrade (Kneippove zgrade), 11. prosinca 2015. u 18 sati biti će otvorena izložba „Kneippova zgrada: svjedok vremena od otkrića na Hušnjakovu brdu do danas“. Izložba će prikazati povijest Kneippove zgrade u Krapini, od početka 20. stoljeća kada je podno brda Hušnjakova izgrađena za potrebe Kneippovog lječilišta, pa sve do današnjih dana.

Kneippovo lječilište ili prve zagorske mrzlice, kako su ga nazivali, ostavilo je važan trag u prvim desetljećima 20. stoljeća u Krapini, a osnovano je u vremenu trajanja geološko - paleontoloških istraživanja u kojima je na Hušnjakovu brdu pronađena najveća svjetska zbirka fosilnih ostataka neandertalaca.

Uz prikaz učenja Sebastijana Kneippa i njegovih metoda liječenja vodom te utjecajem koji je imao u Hrvatskoj krajem 19. i početkom 20. stoljeća, izložba će posjetitelje upoznati s načinom rada i utjecajem Kneippovog lječilišta na gospodarski, društveni i kulturni život Krapine. Kako izložba daje kronološki prikaz povijesti Kneippove zgrade, biti će prikazano i vrijeme nakon zatvaranja lječilišta 1930. godine, kada se mijenjala namjena zgrade u kojoj je djelovala školska poliklinika, odjel zdravstvene stanice i đački dom, vrijeme Muzeja evolucije koji je osnovan 1969. godine, pa sve do današnjih dana, odnosno do vremena kada je u blizini Kneippove zgrade izgrađen novi Muzej krapinskih neandertalaca. Različita razdoblja i teme biti će predstavljene predmetima, fotografijama, dokumentima, knjigama, starim novinama i ilustracijama.

Uz upoznavanja povijesti Kneippove zgrade koja se isprepliće sa drugim značajnim događajima važnima za krapinsku, hrvatsku, ali i svjetsku povijest, cilj izložbe je i pokretanje inicijative rekonstrukcije zgrade,  kao dio projekta Pretpovijesnog parka krapinskih neandertalaca, jer se danas u njoj održavaju brojne muzejske aktivnosti (izložbe, radionice za djecu, predavanja i dr.), a nalazi se u veoma lošem građevinskom stanju.

Autorica izložbe je Lorka Lončar Uvodić, a moći će se razgledati do 31. ožujka 2016. godine.